small logoTLE s generalizovanými výboji komplexů hrot-vlna

Kazuistika 4

I pacienti s fokálními epilepsiemi mohou mít na EEG generalizované výboje komplexů hrot-vlna (SW). Může se jednat o vzácnou koexistenci fokální a generalizované epilepsie. Častěji je ale takový nález na EEG obrazem sekundární bilaterální synchronie (SBS), tedy rychlé generalizace z ložiska. I výboje u idiopatické generalizované epilepsie mohou být inkompletní nebo asymetrické, zejména frontálně. V případě SBS bychom měli nacházet lokalizované výboje pouze v jedné oblasti, morfologie lokalizovaných výbojů by se měla lišit od generalizovaných a fokální výboj by měl předcházet („spouštět“) výboj generalizovaný. Fenomén SBS nacházíme nejčastěji u epilepsií frontálního laloku, ale může se objevit i u pacientů s TLE, jak ostatně dokumentuje i tato kazuistika.

 

Během posledních desetiletí byla shromážděna řada důkazů potvrzujících existenci paradoxního efektu antiepileptik, kdy dochází ke zvýšení počtu záchvatů na podkladě opačného farmakodynamického účinku. Velký potenciál má v tomto smyslu zejména karbamazepin, který m.j. provokuje myoklonie a absence u IGE, může zhoršit stav u benigní epilepsie s centro-temporálními hroty, atd. Otázka zhoršování fokálních epilepsií CBZ je kontroverzní. Ukazuje se, že CBZ není vhodný právě u těch ložiskových epilepsií, kde jsou v interiktálním EEG generalizované výboje hrot-vlna a kde CBZ může potencovat tuto generalizaci (tedy SBS). Tak tomu bylo i u našeho pacienta, kde nahrazení karbamazepinu valproátem výrazně zlepšilo klinický stav.

 

Tomáš Procházka

Anamnéza

Muž, 39 let

Rizika: Záchvatové onemocnění se nevyskytovalo ani v širším příbuzenstvu. OA bez časného nebo pozdního rizika pro vznik epilepsie.

1. záchvat: V 18 letech, porucha vědomí, generalizované křeče.

Popis záchvatů:

1) Porucha vědomí a křeče, bližší popis nebyl k dispozici.

2) Stavy, kdy cítí, že něco není v pořádku, cítí se divně, hůře se vyjadřuje, hledá slova, „dělá hlouposti" (blíže nebyl schopen vysvětlit), dělá chyby v počítání. Pak někdy následuje záchvat generalizovaný.

Frekvence záchvatů: 4 za rok. Záchvatů bylo více po nasazení CBZ.

Užívaná antiepileptika: PHT, PHT + LTG, TPM + PHT, do naší péče přišel s kombinací CBZ + TPM.


MRI

Atrofie či hypoplázie gyrů na bazi pravého temporálního laloku ventrálně.

MRI - ukázka

 

MRI: Léze T vpravo
(Pro zobrazení klikni)


Další vyšetření

PET: Hypometabolismus glukózy v pravém temporálním laloku ventromediálně.

PET - ukázka

 

Neuropsychologické vyšetření: Intelektové výkony odpovídaly mírnému podprůměru, verbální poněkud lepší než neverbální. Paměťové výkony značně kolísavé, celkově mírně podprůměrné, verbální slabší (podprůměr) než neverbální (lepší průměr). Mírně podprůměrné exekutivní funkce. Náznaky svědčící pro případnou lateralizovanou lézi nebyly jednoznačné. Navíc byla situace komplikována dle zkoušky nevyhraněnou, neurčitou lateralitou ruky.

SemiologiePopis: Při video-EEG monitoraci nebyl záchvat zachycen.

 


EEG

EEG interiktální: Ukázky interiktálního záznamu jsou v longitudinálním zapojení nebo ve zdrojové (laplaciánské) montáži. Na normálním pozadí byla temporálně vpravo větší příměs theta vln. Dále byly přítomny lokalizované komplexy ostrá-pomalá vlna pod elektrodou T4 (se zvratem fáze ke stejné elektrodě).

EEG: SBS
(Pro zobrazení klikni)

Zachyceny byly také četné generalizované komplexy SW, vícečetné hroty a komplexy PSW od jednotlivých až po epizody trvající 5 sekund. Komplexy v epizodách měly frekvenci 3,5 Hz. I u generalizovaných výbojů byla patrná výrazná asymetrie (amplitudové maximum bifrontálně a temporálně vpravo) a hrotové komponenty SW komplexů i v epizodách měly zvrat fáze k T4. V některých případech generalizovaným epizodám předcházely ložiskové hroty a ostré vlny pod T4. Epizody ve spánku byly často „spuštěny“ spánkovým vřeténkem. Nález měl charakter sekundární bilaterální synchronie – rychlé propagace z ložiska temporálně vpravo.

EEG - ukázka

 


Závěr a další průběh

Změna medikace: Na základě interiktálního EEG nálezu byla provedena změna terapie – byl vysazen karbamazepin a nasazen valproát.

 

Výsledek: 22 měsíců od změny medikace je pacient bez záchvatu.

Home | Odkazy | Česká liga proti eplepsii | Autoři | © 2006 Martin Tomasek