small logo Akrocyanóza - dominantní příznak temporálního záchvatu u dítěte

Kazuistika 6
Přepnout na celou obrazovku

Případ je zajímavý semiologií záchvatů. Údaje od rodičů o periorální a akrální cyanóze nás směřovaly k možné kardiologické příčině. V takovém případě bychom očekávali spíše bradykardii, na rozdíl od toho matka udávala iktální tachykardii. Podle matky bylo dítě při záchvatu v kontaktu. Záraz v činnosti při záchvatu byl udáván nekonstantně a nejspíš jsme mu nevěnovali dostatečnou pozornost. Zavádějící bylo i první 15 hodinové video-EEG monitorování, které bylo při terapii valproátem, lamotriginem a topiramátem zcela bez specifických či ložiskových změn. K redukci terapie jsme přistoupili z diagnostických rozpaků a po vysazení topiramátu se záchvaty objevily v nakupení. Právě proto se podařilo zachytit záchvat na video-EEG a jednoznačně potvrdit epileptický původ obtíží. Etiologie zatím není jasná, rutinní MRI vyšetření mozku neprokázalo jednoznačnou patologickou lézi, v případě nedostatečné kompenzace plánujeme vyšetření opakovat se zaměřením na možnou malformaci způsobenou poruchou korového vývoje.

Katalin Štěrbová

Anamnéza

4 letý chlapec

Rizika: Dvouletý syn sestry matky má epilepsii a lehkou psychomotorickou retardaci.

Gravidita riziková pro hypotenzi matky, ve čtvrtém měsíci užívala G-PNC pro erythema chronicum migrans, perinatální období bez komplikací. Psychomotorický vývoj od počátku opožděný, samostatná chůze od 2 let věku, jednotlivá slova od 2 let věku.

1.záchvat: Ve 3 letech při usínání se zvedl do polohy na čtyři, měl periorální a akrální cyanózu, byl hypotonický, snad nedýchal, po chvíli se nadechl.

Popis posledních záchvatů: Při hře náhle zpomalí tempo, je v kontaktu, ale odpovídá s latencí, ztěžka, křeče nemá, trvání do 1-2 min, dle matky tachykardie, cyanóza kolem pusinky, při delším trvání i prstíků.

Frekvence záchvatů: 1x za měsíc.

FA: Nyní na kombinaci VPA+LTG+TPM.

 


MRI Drobné ložisko izosignální (v IR sekvencích) s šedou hmotou subependymálně v laterální stěně okcipitálního rohu levé postranní komory, mohlo by se jednat o zcela diskrétní známky poruchy migrace šedé hmoty.

MRI - ukázka



Další vyšetření Psychologické vyšetření: Ve 4 letech věku mírně nerovnoměrný, celkově opožděný psychomotorický vývoj, odpovídající hranici lehké a středně těžké mentální retardace, výrazná hyperaktivita, autistické rysy (nápadnosti v sociálním chování, komunikaci, hře a imitaci, ale i v motorice a smyslových reakcích) - CARS 29-31 (Childhood Autism Rating Scale), pro nízký mentální věk zatím nelze spolehlivě diagnostikovat, ale susp. lehká forma dětského autismu.

 

Genetické vyšetření:

Přímou DNA analýzou FMR1 genu (FRAGILE SITE MENTAL RETARDATION 1 GENE – viz databáze OMIM) prokázána elongace alely v pásmu premutace - dle literatury nemá fenotypový efekt, nicméně potvrzení premutace u stejně postiženého bratrance vede k podezření na fenotypový dopad.

 

Semiologie

 

Popis:

V 17:39:15 chlapec otvírá a zavírá levou ručičku, kde má pulsní oxymetr, za cca 10 vteřin se třikrát za sebou zašklebí, oči i hlavu stočí lehce doprava a pak už nepřítomně hledí před sebe. V této době si všimne matka, že má dítě promodralá akra a rty, zdá se jí nucení na zvracení a hlásí záchvat. Dítě je strnulé, téměř se nehýbe, provede pouze několik necílených pohybů HK. Na opakované oslovení matkou nereaguje. Jednoznačně je patrné promodrání obličeje a stočení očí nahoru.

Po 17:40:09 patrno několik lapavých nádechů.

Záchvat končí v 17:40:29 hlubším nádechem.

V průběhu záchvatu je v EKG tachykardie (před záchvatem je akce 120/min, při záchvatu 180/min) a matka odečetla na pulsním oxymetru saturaci O2 50%.

Po záchvatu chlapec usnul.

 


EEG

EEG interiktální:

Základní aktivita odpovídá věku dítěte, spánek má normální organizaci. Epileptiformní grafoelementy nebyly zastiženy ani při bdění ani ve spánku.

Po vysazení TPM: Nad pravou hemisférou s max. temporo-parietálně patrné výboje strmých theta a delta vln.

 

EEG iktální:

17:38:39 Generalizované výboje strmé delta vlny s max. fronto-parieto-temporálně vpravo. Po cca 4 sek. atenuace nad pravou hemisférou s max. parieto-temporálně patrná pomalá aktivita, na kterou centro-temporálně vpravo v.s. nasedají nízkovoltážní hroty – nelze zcela vyloučit, že jde o svalovou aktivitu. Pomalá rytmická aktivita se lehce šíří i na levou stranu s maximem frontálně, ale stále jednoznačně vyniká iktální rytmická theta až delta temporálně vpravo.

17:39:59 je pomalá (2 Hz), synchronní vysokovoltážní delta patrná nad celým povrchem, po 25 sek. se pomalu vytrácí a záznam se vrací k interiktální aktivitě.

EEG - ukázka


Závěr a další průběh

Operace zatím nebyla zvažována.

Home | Odkazy | Česká liga proti eplepsii | Autoři | © 2006 Martin Tomasek