Laboratorní potkani narození v hypoxické komoře a pak vyrůstající do dospělosti na vzduchu měli ve srovnání s potkany narozenými na vzduchu zjevnou tendenci ke zvýšenému tlaku v plícnici. Navíc vazokonstrikční reaktivita plicních cév na akutní hypoxii byla signifikantně zvýšená u potkanů narozených v hypoxii a zotavujících se z další expozice v dospělosti (Obrázek).
Perinatální hypoxie tedy má - na rozdíl od stejného stimulu v dospělosti - permanentní následky na funkci plicních cév.
![]() |
Perinatální hypoxie zvyšuje plicní vazokonstrikční reaktivitu na akutní hypoxii u potkanů zotavujících se z chronické hypoxie v dospělosti.Izolované plíce laboratorních potkanů byly perfundovány krví konstantním průtokem (0.04 ml/min/g tělesné
váhy), takže přírůstek perfúzního tlaku odráží vazokonstrikci. |
Některé ze změn plicní cirkulace, které jsme nalezli u dospělých potkanů narozených v hypoxii, byly také přítomny u dospělých potomků samic potkana, kterým byl před porodem injikován indomethacin. Indomethacin je inhibitor of syntézy prostaglandinů a působí konstrikci ductus arteriosus, což vede k fetální plicní hypertenzi. Prenatálním indomethacinem byl ovlivněn vztah mezi plicním průtokem a tlakem v dospělosti, ale ne plicní cévní reaktivita na akutní hypoxii.
Změna periferního cévního odporu v arteriálním úseku (Ra) a středním úseku (Rm) plicního cévního řečiště (technika dvojité okluze) navozená akutní hypoxií u kontrolních potkanů (C), u potkanů narozených v hypoxii a pak vyrůstajících na vzduchu (PH), a u potkanů narozených v normoxii a vystavených chronické hypoxii v dospělosti (AH).