HPV je sledem několika procesů (Obr. 6-1). Aby mohla být zahájena, musí být nejprve hypoxie zjištěna. Dalším procesem je převedení této informace o hypoxii od senzoru k efektoru. Efektor nakonec zajistí výsledny účinek, vazokonstrikci.
Senzor hypoxie pro HPV je nutno hledat v plicích, protože plnohodnotnou HPV lze vyvolat po denervaci plic [1], v preparátu izolovaných plic vyjmutých z těla pokusného zvířete [2, 3, 4, 5, 6] (Obr. 1-1), v izolovaných cévách in vitro [7, 8, 9] (Obr. 2-1) i v myocytech izolovaných z malých plicních cév [10]. U člověka potvrzuje tuto skutečnost přítomnost HPV u pacientů po transplantaci plic v době, kdy ještě nemohlo dojít k reinervaci transplantátu [11].
Za fyziologických podmínek je podnětem pro HPV alveolární hypoxie [12, 13, 14]. Experimentálně je možno HPV vyvolat i v plicích ventilovaných vzduchem tím, že se výrazně sníží PO2 protékající krve. [15, 16, 17, 18, 19]. Hypoxémie perfuzátu potencuje odpověď vyvolanou alveolární hypoxií [20, 4, 18]. Naopak v plicích ventilovaných hypoxickou směsí je vazokonstrikce oslabována umělým udržováním vysokého PO2 perfuzátu [21, 4, 17]. B.E. a C. Marshallovi [4, 5] na základě matematické analýzy vztahu PO2 v krvi do plic přitékající a z plic při HPV odtékající ukázali, že v plicích není zvláštní senzor pro arteriální PO2 a jiný pro PO2 smíšené žilní krve. Mezi alveoly a krví je gradient tenze kyslíku. Senzor hypoxie pro HPV registruje hodnotu z tohoto rozmezí, vždy podle toho, jak je experimentálními zásahy měněna. To ukazuje, že senzor hypoxie je nejpravděpodobněji ve tkáni oddělující alveolární vzduch a krev, nejspíše v cévní stěně.
Možnost vyvolat hypoxémií HPV v plicích ventilovaných vzduchem zaniká, obrátí-li se pokusně směr průtoku krve [20, 16]. Podobně zvýšení PO2 vtékající krve přestává při retrográdní perfúzi tlumit vazokonstrikci vyvolanou alveolární hypoxií [4]. Při retrográdní perfúzi se krev po průtoku žílami ekvilibruje s alveolárním vzduchem a pak teprve přichází do arteriol. Výsledky s retrográdní perfúzí tedy ukazují, že k hypoxii je citlivá pouze arteriální strana plicního řečiště.
Senzor hypoxie pro HPV musí mít těsný kontakt s alveolárním vzduchem. Morfologicky bylo ukázáno, že malé plicní artérie jsou obklopeny alveolárním vzduchem a zevní vrstva krve v nich je okysličená [22, 23]. U lidí lze vdechnutý vodík okamžitě zaznamenat platinovou elektrodou zakončující katetr zaklíněný v periferní plicní artérii o průměru kolem 2 mm [24, 25, 26]. Výměna plynů tedy začíná už v menších artériích.
Závěr, že senzor hypoxie pro HPV je ve stěně (nebo její těsné blízkosti) plicních arteriol, ve kterých probíhá výměna plynů, potvrzují i měření in vitro. Stahy mající podstatné vlastnosti HPV byly vyvolány v izolovaných plicních arteriolách, ne však v jiných cévách [8] (Obr. 2-1). Hypoxie kontrahuje myocyty izolované z plicních arteriol, nikoliv však myocyty z větších plicních tepen či ze systémových cév [10].
Molekulární podstata senzoru hypoxie pro HPV není známa. Zatím byly z hlediska HPV zkoumány tři procesy, jichž se jako substrát účastní kyslík, a které tedy mohou být ovlivněny hypoxií. Jsou to funkce cytochromu P450 , oxidativní fosforylace, a tvorba kyslíkových radikálů, respektive redoxní stav buňky.
Sylvester a McGowan [27] zjistili oslabení HPV při blokádě cytochromu P450. Tento nález však nebyl reprodukován [28, 29]. Inhibitory cytochromu P450 napodobují tlumivý účinek hypoxie na draslíkové kanály sarkolemmy [30]. Funkci cytochromu P-45O omezuje až podstatně silnější hypoxie, než jaká postačuje k vyvolání HPV [31, 32]. Klíčová úloha cytochromu P-45O v HPV tedy není příliš pravděpodobná.
Představu, že pro zjišťování hypoxie je podstatný útlum oxidativní fosforylace, podporuje řada nepřímých důkazů. Farmakologická inhibice respiračního řetězce působí plicní vazokonstrikci s podobnými vlastnostmi jako má HPV [13, 33, 34, 28]. Zpomalení toku elektronů respiračním řetězcem blokádou glykolýzy či Krebsova cyklu působí plicní hypertenzi [35] a specificky potencuje HPV [36, 37]. Navíc, stejně jako hypoxie (viz níže), blokáda glykolýzy inhibuje draslíkové a aktivuje vápníkové kanály sarkolemmy [38] a zvyšuje intracelulární koncentraci vápníkových iontů [39] (úloha iontových kanálů v HPV je diskutována zde).
Inhibice cytochromoxidázy má řadu důsledků, z nichž přibývání NADH+, zmenšení protonového gradientu na vnitřní mitochondriální membráně a změny poměru koncentrací kreatinu a fosfokreatinu se při HPV pravděpodobně neuplatňují. Při nepříliš silné hypoxii se nemění koncentrace ATP [40, 41, 42], avšak za cenu snížení fosfátového potenciálu ([ATP]/[ADP].[Pi]) [43]. Ten řídí aktivitu cytochromoxidázy [43] a mohl by snad ovlivňovat tonus plicního cévního svalu.
Pro úlohu energetického stavu buňky při HPV svědčí zesílení HPV tyroxinem [44] a při depleci energie stimulací Na/K-ATPázy [45]. Závažným protiargumentem je úplné chybění přímých důkazů (měření energetických parametrů plicního cévního hladkého svalu při hypoxii).
V buňkách existuje celá řada biomolekul současně v oxidované a redukované formě (mezi nejznámnější patří např. NADP/NADPH a glutathion). Archer a Weir [48] navrhli hypotézu, podle níž je HPV důsledkem toho, že hypoxie posune poměr oxidovaných forem ku redukovaným ve prospěch forem redukovaných. Tato změna tzv. redoxního potenciálu má schopnost regulovat řadu buněčných dějů, které mohou vyústit ve vazokonstrikci.
Změna redoxního stavu může být zprostředkována změnou množství kyslíkových radikálů. Je dokonce možné, že za nízký tonus plicních cév v normoxii je zodpovědné dilatační působení trvale produkovaných kyslíkových radikálů [49]. Při nedostatku kyslíku pak nemohou být radikály v dostatečném množství tvořeny, což způsobí vazokonstrikci [49]. Tuto hypotézu podporuje reverzibilní pokles produkce superoxidového radikálu v plicích při akutní hypoxii [50], útlum plicní cévní reaktivity (i na hypoxii) působením exogenních radikálů [49, 51, 52, 53, 54] a naopak zvýšení plicního cévního tonu a reaktivity po odstranění superoxidového radikálu dismutázou superoxidu či odstranění peroxydu vodíku katalázou [54, 55].
Jak může změna redoxního stavu nebo koncentrace radikálů působit vazokonstrikci? Jednou možností je ovlivnění iontových kanálů sarkolemmy, vedoucí k depolarizaci a influxu vápníku (úloha iontových kanálů v HPV je diskutována zde). Některé draslíkové a vápníkové kanály jsou ovlivnitelné změnami redoxního potenciálu [55, 56, 57] (byla dokonce navržena představa, že citlivost k hypoxii je obecnou vlastností iontových kanálů [58]). Redukovaný glutathion, stejně jako hypoxie (viz níže), inhibuje draslíkové kanály plicních cévních myocytů [59, 38, 60], což vede k depolarizaci a následné vazokonstrikci. Alternativně je možné, ze kanálem primárně regulovaným oxidoredukčními změnami je vápníkový kanál sarkoplasmatického retikula [61]. Následné zvýšená [Ca2+]i může inhibovat napětím řízené vápníkové kanály [62] a tím prohlubovat depolarizaci.
Jinou možností, jak by mohl úbytek radikálů působit vazokonstrikci, je pokles aktivity guanylátcyklázy [63]. Přechodná forma katalázy, vznikající v průbehu metabolismu peroxidu vodíku, aktivuje guanylátcyklázu. Úbytek peroxidu povede k nižší aktivitě katalázy a tedy ke snížené aktivaci guanylátcyklázy [63]. Následný pokles intracelulární koncentrace cyklického guanosin monofosfátu (cGMP), který je mediátorem vasodilatace, by mohl působit vazokonstrikci. Zde se ovšem experimentální nálezy různí. Při farmakologické blokádě guanylátcyklázy bylo nalezeno jak snížení [63], tak zvýšení plicní cévní reaktivity [64, 9, 65]. Úloha cGMP v HPV je tedy sporná.
Proti hypotéze o kyslíkových radikálech a změněném oxidoredukčním stavu buňky stojí nálezy otupení HPV některými antioxidanty [66, 67] a kontrakce plicního cévního hladkého svalu vyššími dávkami kyslíkových radikálů [68, 69, 70]. Přesto je tato představa v současnosti nejpřijímanější pracovní hypotézou mechanismu HPV [71].
Jedním z důležitých zdrojů peroxidu vodíku je komlikovaný membránový enzym NADPH oxidáza, který byl také navržen jako senzor hypoxie. Jeho produkce peroxidu vodíku je závislá na PO2. Experimentální podpora pro tuto hypotézu však sestává výhradně z inhibice HPV vysoce nespecifickým blokátorem NADPH oxidázy difenyleniodoniem (DPI) [46]. Tento nález je však vysvětlitelný schopností DPI inhibovat vápníkové kanály [47] a tak bránit jakékoliv vazokonstrikci. DPI například inhibuje kontrakci kultury buněk plicního arteriálního hladkého svalu vyvolanou jak hypoxií, tak KCl [72]. Skutečnost, že hypoxické zvýšení [Ca2+]i (tedy bezprostřední stimulus pro vazokonstrikci) není difenyleniodoniem ovlivněno [72], naznačuje, ze DPI tlumí vazokonstrikci (i hypoxickou) tím, že nespecificky snižuje citlivost kontraktiliního aparátu hladkého svalu ke stimulujícímu vlivu Ca2+. Úlohu NADPH oxidázy v mechanismu HPV lze s konečnou platností odmítnout na základě našich pokusů s genově manipulovanými myšmi, kterým chybí funkční gén pro NADPH oxidázu. Jejich HPV je podobně silná jako u myší kontrolních (Weir a spol., připraveno k publikaci). Pokud se tedy při HPV uplatňují kyslíkové radikály, musí být z jiného zdroje, než z NADPH oxidázy.
|
|
|
1. Kazemi H, Bruecke PE, Parsons EF: Role of the autonomic nervous system in the hypoxic response of the pulmonary vascular bed. Respir Physiol 1972; 15: 245-254.
2. Hauge A: Conditions governing the pressor response to ventilation hypoxia in isolated perfused rat lungs. Acta Physiol Scand 1968; 72: 33-44.
3. McMurtry IF, Petrun MD, Reeves JT: Lungs from chronically hypoxic rats have decreased pressor response to acute hypoxia. Am J Physiol 1978; 235: H104-H109.
4. Marshall C, Marshall BE: Influence of perfusate PO2 on hypoxic pulmonary vasoconstriction in rats. Circ Res 1983; 52: 691-696.
5. Marshall C, Marshall BE: Site and sensitivity for stimulation of hypoxic pulmonary vasoconstriction. J Appl Physiol 1983; 55: 711-716.
6. Hampl V, Herget J: Perinatal hypoxia increases hypoxic pulmonary vasoconstriction in adult rats recovering from chronic exposure to hypoxia. Am Rev Respir Dis 1990; 142: 612-624.
7. Harder DR, Madden JA, Dawson C: Hypoxic induction of Ca2+-dependent action potentials in small pulmonary arteries of the cat. J Appl Physiol 1985; 59: 1389-1393.
8. Madden JA, Dawson CA, Harder DR: Hypoxia-induced activation in small isolated pulmonary arteries from the cat. J Appl Physiol 1985; 59: 113-118.
9. Rodman DM, Yamaguchi T, O'Brien RF, McMurtry IF: Methylene blue enhances hypoxic contraction in isolated rat pulmonary arteries. Chest 1988; 93: 93S-94S.
10. Madden JA, Vadula MS, Kurup VP: Effects of hypoxia and other vasoactive agents on pulmonary and cerebral artery smooth muscle cells. Am J Physiol 1992; 263: L384-L393.
11. Robin ED, Theodore J, Burke CM, Oesterle SN, Fowler MB, Jamieson SW, Baldwin JC, Morris AJ, Hunt SA: Hypoxic pulmonary vasoconstriction persists in the human transplanted lung. Clin Sci 1987; 72: 283-287.
12. Reeves JT, Leathers JE, Eisman B, Spencer FC: Alveolar hypoxia versus hypoxemia in the development of pulmonary hypertension. In: Grover RF, Ed. Normal and Abnormal Pulmonary Circulation. Basel, Karger, 1963; 369-380.
13. Lloyd T: Effect of alveolar hypoxia on pulmonary vascular resistance. J Appl Physiol 1964; 19: 1086-1094.
14. Hauge A: Hypoxia and pulmonary vascular resistance: the relative effects of pulmonary arterial and alveolar PO2. Acta Physiol Scand 1969; 76: 121-130.
15. Benumof JL, Pirlo AF, Johanson I, Trousdale FR: Interaction of PvO2 with PaO2 on hypoxic pulmonary vasoconstriction. J Appl Physiol 1981; 51: 871-874.
16. Hyman AL, Higashida RT, Spannhake EW, Kadowitz PJ: Pulmonary vasoconstrictor responses to graded decreases in precapillary blood PO2 in intact-chest cat. J Appl Physiol 1981; 51: 1009-1016.
17. Hughes JD, Rubin LJ: Relation between mixed venous oxygen tension and pulmonary vascular tone during normoxic, hyperoxic and hypoxic ventilation in dogs. Am J Cardiol 1984; 54: 1118-1123.
18. Teisseire BP, Soulard CD: Pulmonary vasoconstrictor response to acute decrease in blood P50. J Appl Physiol 1984; 56: 370-374.
19. Marshall BE, Marshall C, Magno M, Lilagan P, Pietra GG: Influence of bronchial arterial P02 on pulmonary vascular resistance. J Appl Physiol 1991; 70: 405-415.
20. Bergofsky EH, Haas F, Porcelli R: Determination of the sensitive vascular sites from which hypoxia and hypercapnia elicit rises in pulmonary arterial pressure. Fed Proc 1968; 27: 1420-1425.
21. Domino KB, Wetstein L, Glasser SA, Lindgren L, Marshall C, Harken A, Marshall BE: Influence of mixed venous oxygen tension (PvO2) on blood flow to atelectatic lung. Anesthesiology 1983; 59: 428-434.
22. Kato M, Staub NC: Response of small pulmonary arteries to unilobar hypoxia and hypercapnia. Circ Res 1966; 19: 426-439.
23. Conhaim RL, Staub NC: Reflection spectrophotometric measurement of O2 uptake in pulmonary arterioles of cats. J Appl Physiol 1980; 48: 848-856.
24. Jameson AG: Diffusion of gases from alveolus to precapillary arteries. Science 1963; 139: 826-828.
25. Sobol BJ, Bottex G, Emirgil C, Gissen H: Gaseous diffusion from alveoli to pulmonary vessels of considerable size. Circ Res 1963; 13: 71-79.
26. Jameson AG: Gaseous diffusion from alveoli into pulmonary arteries. J Appl Physiol 1964; 19: 448-456.
27. Sylvester JT, McGowan C: The effects of agents that bind to cytochrome P-450 on hypoxic pulmonary vasoconstriction. Circ Res 1978; 43: 429-437.
28. Marshall C, Cooper DY, Marshall BE: Reduced availability of energy initiates pulmonary vasoconstriction. Proc Soc Exp Biol Med 1988; 187: 282-286.
29. Chang S-W, Dutton D, Wang H-L, He L-S, Stearns R, Hui A, Giacomini KM, Ortiz de Montellano P, Voelkel NF: Intact lung cytochrome P-450 is not required for hypoxic pulmonary vasoconstriction. Am J Physiol 1992; 263: L446-L453.
30. Yuan XJ, Tod ML, Rubin LJ, Blaustein MP: Inhibition of cytochrome P-450 reduces voltage-gated K+ currents in pulmonary arterial myocytes. Am J Physiol 1995; 37: C259-C270.
31. Fisher AB, Iakura N, Dodia C, Thurman RG: Relationship between alveolar PO2 and the rate of p-nitroanisole O-demethylation by the cytochrome P450 pathway in isolated rabbit lungs. J Clin Invest 1979; 64: 770-774.
32. Knoblauch A, Sybert A, Brennan NJ, Sylvester JT, Gurtner GH: Effect of hypoxia and CO on a cytochrome P450-mediated reactions in rabbit lungs. J Appl Physiol 1981; 51: 1635-1642.
33. Lloyd TC: Pulmonary vasoconstriction during histotoxic hypoxia. J Appl Physiol 1965; 20: 488-490.
34. Rounds S, McMurtry IF: Inhibitors of oxidative ATP production cause transient vasoconstriction and block subsequent pressor responses in rat lungs. Circ Res 1981; 48: 393-400.
35. Liang CS: Metabolic control of circulation: effects of iodoacetate of fluoroacetate. J Clin Invest 1977; 60: 61-69.
36. Rounds SS, McMurtry IF, Reeves JT: Glucose metabolism accelerates the decline of hypoxic vasoconstriction in rat lungs. Respir Physiol 1981; 44: 239-249.
37. Stanbrook HS, McMurtry IF: Inhibition of glycolysis potentiates hypoxic vasoconstriction in rat lungs. J Appl Physiol 1983; 55: 1467-1473.
38. Yuan X-J, Tod ML, Rubin LJ, Blaustein MP: Deoxyglucose and reduced glutathione mimic effects of hypoxia on K+ and Ca2+ conductances in pulmonary artery cells. Am J Physiol 1994; 267: L52-L63.
39. Bright RT, Salvaterra CG, Rubin LJ, Yuan XJ: Inhibition of glycolysis by 2-DG increases [Ca2+]i in pulmonary arterial smooth muscle cells. Am J Physiol 1995; 269: L203-L208.
40. Chance B, Mayevsky A, Goodwin C, Mela L: Factors in oxygen delivery to tissue. Microvasc Res 1974; 8: 276-282.
41. Fisher AB, Furia L, Chance B: Evaluation of redox state of isolated perfused rat lung. Am J Physiol 1976; 230: 1198-1204.
42. Paul RJ: Smooth muscle energetics. Annu Rev Physiol 1989; 51: 331-349.
43. Erecinska M, Wilson DF: Regulation of cellular energy metabolism. J Membr Biol 1982; 70: 1-14.
44. Herget J, Frydrychová M, Kawiková I, McMurtry IF: Thyroxine treatment increases the hypoxic pulmonary vasoconstriction in isolated lungs from thyrodectomized rats. Bull Eur Physiopathol Respir 1987; 23: 217-221.
45. Herget J, McMurtry IF: Effect of ouabain, low K+, and aldosterone on hypoxic pressor reactivity of rat lungs. Am J Physiol 1985; 248: H55-H60.
46. Grimminger F, Weissmann N, Spriestersbach R, Becker E, Rosseau S, Seeger W: Effects of NADPH oxidase inhibitors on hypoxic vasoconstriction in buffer-perfused rabbit lungs. Am J Physiol 1995; 12: L747-L752.
47. Weir EK, Wyatt CN, Reeve HL, Huang J, Archer SL, Peers C: Diphenyleneiodonium inhibits both potassium and calcium currents in isolated pulmonary artery smooth muscle cells. J Appl Physiol 1994; 76: 2611-2615.
48. Archer SL, Will JA, Weir EK: Redox status in the control of pulmonary vascular tone. Hertz 1986; 11: 127-141.
49. Weir EK, Will JA: Oxidants: a new group of pulmonary vasodilators. Bull Eur Physiopathol Respir 1982; 18: 81-85.
50. Archer SL, Nelson DP, Weir EK: Simultaneous measurement of O2 radicals and pulmonary vascular reactivity in rat lung. J Appl Physiol 1989; 67: 1903-1911.
51. Weir EK, Will JA, Lundquist LJ, Eaton LW, Chesler E: Diamide inhibits pulmonary vasoconstriction induced by hypoxia or prostaglandin F2alpha. Proc Soc Exp Biol Med 1983; 173: 96-103.
52. Burghuber O, Mathias MM, McMurtry IF, Reeves JT, Voelkel NF: Lung edema due to hydrogen peroxide is independent of cyclooxygenase products. J Appl Physiol 1984; 56: 900-905.
53. Weir EK, Eaton JW, Chesler E: Redox status and pulmonary vascular reactivity. Chest 1985; 88: 249S-252S.
54. Archer SL, Peterson D, Nelson DP, DeMaster EG, Kelly B, Eaton JW, Weir EK: Oxygen radicals and antioxidant enzymes alter pulmonary vascular reactivity in the rat lung. J Appl Physiol 1989; 66: 102-111.
55. Archer SL, Weir EK: Mechanisms in hypoxic pulmonary hypertension. In: Wagenvoort CA, Denolin H, Eds. Pulmonary Circulation - Advances and Controversies. Amsterdam, Elsevier, 1989; 87-113.
56. Franco-Obregón A, Ure?a J, López-Barneo J: Oxygen-sensitive calcium channels in vascular smooth muscle and their possible role in hypoxic arterial relaxation. Proc Natl Acad Sci USA 1995; 92: 4715-4719.
57. Franco-Obregón A, López-Barneo J: Differential oxygen sensitivity of calcium channels in rabbit smooth muscle cells of conduit and resistance pulmonary arteries. J Physiol 1996; 491: 511-518.
58. López-Barneo J, Ortega-Sáenz P, Molina A, Franco-Obregón A, Ure?a J, Castellano A: Oxygen sensing by ion channels. Kidney Int 1997; 51: 454-461.
59. Archer SL, Huang J, Henry T, Peterson D, Weir EK: A redox-based O2 sensor in rat pulmonary vasculature. Circ Res 1993; 73: 1100-1112.
60. Reeve HL, Weir EK, Nelson DP, Peterson DA, Archer SL: Opposing effects of oxidants and antioxidants on K+ channel activity and tone in rat vascular tissue. Exp Physiol 1995; 80: 825-834.
61. Post JM, Gelband CH, Hume JR: [Ca2+]i inhibition of K+ channels in canine pulmonary artery: novel mechanism for hypoxia-induced membrane depolarization. Circ Res 1995; 77: 131-139.
62. Gelband CH, Ishikawa T, Post JM, Keef KD, Hume JR: Intracellular divalent cations block smooth muscle cell K+ channels. Circ Res 1993; 73: 24-34.
63. Burke-Wolin T, Wolin MS: H2O2 and cGMP may function as an O2 sensor in the pulmonary artery. J Appl Physiol 1989; 66: 167-170.
64. Yamaguchi T, Rodman DM, R.F OB, McMurtry IF: Potentiation of pulmonary vasoconstriction by inhibitors of endothelium derived relaxing factor. Am. Rev. Respir. Dis. 1987; 135: A131.
65. Mazmanian GM, Audet B, Brink C, Cerrina J, Kirkiacharian S, Weiss M: Methylene blue potentiates vascular reactivity in isolated rat lungs. J Appl Physiol 1989; 66: 1040-1045.
66. Chang SW, Voelkel NF: Actions of opiate agonists, naloxone, and paraben preservatives in the rat lung circulation. Proc Soc Exp Biol Med 1986; 181: 404-410.
67. Haynes J, Voelkel NF, Chang S: Oxygen radical scavengers inhibit hypoxic pulmonary vasoconstriction (HPV) in perfused rat lungs. Am. Rev. Respir. Dis. 1987; 135: A127.
68. Tate RM, Vanbenthuysen KM, Shasby DM, McMurtry IF, Repine JE: Oxygen-radical-mediated permeability edema and vasoconstriction in isolated perfused rabbit lungs. Am Rev Respir Dis 1982; 126: 802-806.
69. Seeger W, Suttorp N, Schmidt F, Neuhof H: The glutathione redox cycle as a defense system against hydrogen-peroxide-induced prostanoid formation and vasoconstriction in rabbit lungs. Am Rev Respir Dis 1986; 133: 1029-1036.
70. Rhoades RA, Packer CS, Meiss RA: Pulmonary vascular smooth muscle contractility: effect of free radicals. Chest 1988; 93: 94S-95S.
71. Weir EK, Archer SL: The mechanism of acute hypoxic pulmonary vasoconstriction: the tale of two channels. FASEB J 1995; 9: 183-189.
72. Zhang F, Carson RC, Zhang H, Gibson G, Thomas HM: Pulmonary artery smooth muscle cell [Ca2+]i and contraction: responses to diphenyleneiodonium and hypoxia. Am J Physiol 1997; 273: L603-L611.
Předchozí část... |
|